AKO SPRÁVNE DÝCHAŤ PRI CVIČENÍ

Dýchanie je pre nás automatický proces. Prečo je potom dôležité, aby ste sa nad takou prirodzenou vecou vôbec zamýšľali? Odpoveď je jednoduchá. Pretože najčastejšia chyba, ktorá sa praktikuje pri cvičení je nesprávne dýchanie., ktoré má vplyv na celkový výkon a zvyšuje riziko zranenia. Ako teda správne dýchať aby vaše cvičenie bolo efektívne?

 

Pľúca alebo bránica?

Dýchaním do pľúc si zaťažujete krk a teda aj trapézy, ktoré sú beztak dosť zaťažené z bežných denných činností. S týmto spôsobom dýchania sú spojené časté bolesti hlavy, ktoré často vedú až k migréne. Správne dýchanie či už v bežnom živote alebo pri cvičení je do bránice. Pomocou takéhoto brušného dýchania využijete plnú kapacitu pľúc, čo je pri cvičení veľmi dôležité, pretože získate viac kyslíka pre vaše svaly. Dýchaním cez bránicu si zabezpečíte ochranu chrbtice, pretože pri nádychu bránica zatlačí na orgány, čím vytvára tlak vpredu aj vzadu.

 

Dýchanie pri kardio cvičení

Beh či jazda na stacionárnom bicykli zaťažujú najmä srdce a pľúca, preto je dôležité, aby tempo dýchania bolo plynulé. Pri tomto type cvičenia odporúčam dýchať rovnako bránicou (brušné dýchanie), pretože kardio cvičenia si žiada hlboké nádychy. Membránové dýchanie, môže byť pre vás zo začiatku náročnejšie. Je potrebné, aby ste uvoľnili brušné svaly a dávali pozor na to, aby sa vaše brucho s každým nádychom a výdychom hýbalo.

 

Silové tréningy a dýchanie 

Najčastejšou chybou, ktorú robia ľudia pri cvičení s činkami je, že pri tom jednoducho zabúdajú dýchať. Základné pravidlo, ktoré je potrebné si zapamätať je, že vydychujte vždy, keď je námaha najvyššia. Naopak inhalujte pri ľahkej časti cvičenia. Napríklad pri klikoch sa vždy nadýchnite pri znižovaní dole a pri tlačení hore do pôvodnej polohy vydýchnite.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre Mgr. Martin Ivanko
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.